قارچ سیاه

دکتر سحر صحافی

داروساز- پژوهشگر پاسارفارما

 قارچ سیاه(موکورمایکوزیس)

موکورمایکوزیس یا قارچ سیاه یک بیماری قارچی است که به دلیل درگیر کردن برخی از اندامهای بدن و سیاه شدن آنها به این نام معروف شده است. به گفته پزشکان، قارچ سیاه، بیماری جدیدی نیست اما در بیماران کرونایی به دلیل ضعف سیستم ایمنی این قارچ  فرصت ظهور و بروز یافته است.

پزشکان معتقدند عامل ایجاد قارچ سیاه نوعی کپک به نام “موکورها” بوده که بر سینوس‌ها، مغز و ریه‌ها تاثیر می‌گذارد و از آنجا سریع به صورت، فک، چشم‌ها و مغز گسترش می‌یابد.

کرونا و قارچ سیاه

بیماری قارچ سیاه در موج پنجم کرونا در برخی از شهرهای کشور از جمله کلانشهر مشهد در بین درصد اندکی از بیماران کرونایی مشاهده شده است.

ویروس دلتا زمینه‌ ضعف سیستم ایمنی بدن را فراهم می کند و بیماری قارچ سیاه نیز در پی ضعف سیستم ایمنی ایجاد می شود.
فقط یک دهم درصد از بیماران کرونایی به قارچ سیاه مبتلا می شوند و طبق گزارشهای دریافتی تمام بیماران مبتلا به قارچ سیاه در مشهد از بیماران کرونایی بوده اند.

فوق تخصص گوش، حلق و بینی بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص)‌ تهران نیز به تازگی اعلام کرده است: ۳۰ درصد مبتلایان به قارچ سیاه در این بیمارستان به دلیل درگیری مغزی، جان خود را از دست داده‌اند.
دکتر صالح محبی افزود: ۵۰ درصد مبتلایان به قارچ سیاه با اقدامات درمانی کنترل شده اند و ۲۰ درصد دیگر مبتلایان تحت اعمال جراحی قرار گرفتند.

بیماری “موکورمایکوزیس” یا قارچ سیاه، بیماری جدیدی نیست، بلکه این بیماری ناشی از قارچی فرصت‌طلب و مهاجم است که با رشدی سریع در افرادی که مکانیسم دفاعی بدن آنها به هر دلیل مختل شده باشد ایجاد می‌شود. علت ابتلای به آن هم کووید ۱۹ نیست اما در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی بروز می‌کند.

مراقبت های قارچ سیاه

عفونت قارچ سیاه در واقع توسط یک گروه از عوامل قارچی ایجاد می شود که این عوامل قارچی مسری نیست اما نیاز به  تشخیص سریع و درمان فوری دارد.

افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری‌ها و یا مصرف دارو سیستم ایمنیشان ضعیف می شود باید نسبت به خطر ابتلا به قارچ سیاه بیشتر مراقبت کنند. افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای تضعیف کننده دستگاه ایمنی نظیر دیابت کنترل نشده بوده و یا از داروهای کورتون با دوز بالا و طولانی مدت استفاده می‌کنند باید برای پیشگیری از ابتلا به عفونت از حضور در محیطهای با تراکم اسپورهای قارچی و گرد و غبار پرهیز کرده و در صورت لزوم از ماسکهای طبی صورت باکیفیت برای جلوگیری از ورود اسپورهای این قارچ استفاده کنند.

اغلب بیماران درگیر قارچ سیاه در گذشته جز افراد با دیابت کنترل نشده بودند ولی اخیرا به علت استفاده از داروهای کورتونی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ این گروه از بیماران هم در گروههای حساس و مستعد ابتلا به قارچ سیاه قرار گرفته‌اند.