Untitled design-23

عفونت و ایمنی

سیستم ایمنی خود را به یک سوپرمن تبدیل کن…!

دکتر ملیکا پورحسین

داروساز و نماینده علمی دارو، گروه پاسارفارما

 

سیستم ایمنی و بیماری

بدن ما هر روز در حال مواجهه با تعداد زیادی باکتری، ویروس، قارچ‌ها و… است که به آنها پاتوژن می‌گوییم و مثل مهاجم برای بدن هستند. این پاتوژن‌ها در آب، غذای مصرفی، کلیه سطوح تماسی ما وجود دارند. 

سیستم ایمنی از شبکه وسیعی از سلول‌ها و بافت‌های مختلف در سراسر بدن، تشکیل شده‌است. این سیستم به طور مداوم ورود و حمله مهاجمان بیگانه را مورد بررسی قرار می‌دهد و به محض مشاهده عامل بیگانه، با آن‌ها مقابله می‌کند و به اصطلاح، پاسخ ایمنی شکل می‌گیرد.

یک سیستم ایمنی قوی می‌تواند از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا دفاع کند ولی اگر این سیستم  دچار ضعف گردد، بدن ممکن است درگیر انواع مختلف بیماری‌ها شود.

ضعف سیستم ایمنی

دلایل مختلفی می‌توانند دست به دست هم دهند و موجب این اتفاق شوند. مثلا: بیماری‌های زمینه‌ای فرد، ژنتیک، محیط، نوع تغذیه و… .

از همین جهت تقویت سیستم ایمنی به عنوان یک راهکار برای مقابله با عوامل بیماری‌زا بسیار مورد توجه است. برای این کار معمولا از ترکیباتی به نام تنظیم‌کننده‌های سیستم ایمنی استفاده می‌شود که می‌توانند منشاء طبیعی یا سنتزی داشته باشند.

 

دیدگاه طب سنتی

از دیرباز در طب سنتی چندین گیاه دارویی برای تقویت سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاثیر این گیاهان دارویی در مطالعات جدید مورد اثبات قرار گرفته است. نه تنها متخصصان طب سنتی که بسیاری از متخصصان پزشکی مدرن نیز بر این باورند که استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند موجب تقویت این سیستم شود.

از جمله محصولات موجود در بازار دارویی ایران در این زمینه، شربت “ردکولد” است. این شربت حاوی عصاره عناب و شیرین‌بیان است و منجر به افزایش مقاومت بدن در مقابل سرماخوردگی، آنفلوانزا و بیماری‌های ویروسی میشود.

 

فرمولاسیون طب سنتی برای امروز

عناب با نام علمی Ziziphus jujuba از جمله گیاهان دارویی پرمصرف در طب سنتی ایرانی می‌باشد که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب، داشته و می‌تواند به عنوان تقویت‌کننده قوای ایمنی، مورد استفاده قرار گیرد.

شیرین‌بیان با نام علمی Glycyrrhiza glabra از دیگر گیاهان درمانی است که میتواند بر تعدیل سیستم ایمنی، تاثیرگذار باشد.

 

مکانیسم عمل این گیاهان

از جمله ترکیبات موثری که در گیاه عناب وجود دارد، ویتامینC ، ویتامین های خانواده B  و A است. این گیاه منبع غنی از مواد معدنی مثل فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و آهن است که همگی نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی دارند.

همچنین به این ترتیب گیاه عناب، با اثر آنتی اکسیدانی خود، میتواند باعث خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد شده و با کاهش بیان اینترلوکین ها ( که در فرآیند های التهابی بدن و ایجاد پاسخ ایمنی نقش دارند)، باعث سرکوب التهاب میشود.

این التهاب، خود عامل بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند باشد و  با سرکوب آن، از آسیب‌های بافتی که ممکن است رخ دهد، جلوگیری به عمل می‌آوریم.

به علاوه؛ ماده موثره این گیاه میتواند روی دیواره سلولی باکتری های مختلف هم اثر گذاشته، و آنها را تخریب میکند و به این ترتیب اثر آنتی باکتریال خود را نشان دهد.

شیرین‌بیان سرشار از ماده ای موسوم به گلیسیریزین است که نقش اصلی را در اثر ضدویروسی این گیاه بازی می‌کند. گلیسیریزین با مهار اتصال ویروس به سلول میزبان، به طور کلی مانع بیان ژن ویروسی در میزبان می‌شود و اثر خود را اعمال می‌کند.

به این ترتیب شربت “رد کولد” محصول دایا دارو، میتواند نقش بسیار موثری در تقویت سیستم ایمنی داشته باشد که با توجه به وضعیت کنونی همه‌گیری کرونا می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.