روتین پوستی

بهار مقدم تبریزی

پژوهشگر سلامت، گروه پاسارفارما

 

روتین پوستی چیست؟

 

این‌طور نیست که داشتن پوستی عالی فقط به ژنتیک شما بستگی داشته باشد. عادات و سبک زندگی شما و استفاده از روتین پوستی روزانه تأثیر زیادی روی ظاهرتان خواهد داشت. هدف هر روتین پوستی رسیدگی به رنگ و ظاهر پوست و رفع مشکلات پوستی است تا به عملکرد بهتر آن کمک کند.

انواع پوست

 • پوست معمولی
 • پوست خشک
 • پوست چرب
 • پوست مختلط

مراحل روتین پوست:

   1.پاک کردن صورت با محصولات بر پایه‌ی آب (میسلار واتر):

این پاک‌کننده‌ها عمدتاً باعث می‌شوند آلودگی‌ها و عرق در اثر شست‌وشو با آب از بین برود. این مواد پاک‌کننده معمولاً چربی‌هایی را نیز که در اثر استعمال پاک‌‌کننده‌های بر پایه‌ی چربی روی پوست جمع شده‌اند از بین می‌برند.

 1. استفاده از تونر:

تونرها به منظور بازسازی پوست از راه آبرسانی به آن و از بین بردن سلول‌های مرده و آثار آلودگی به جا مانده پس از پاک کردن صورت استفاده می‌شوند.

چند نکته درمورد استفاده از تونر:

 • برای هر پوست از تونر مخصوص همان پوست استفاده کنید.
 • برای صرفه‌جویی در زمان تونر و مرطوب‌کننده را باهم ترکیب نکنید. این مواد باید به ‌ترتیب استفاده شوند.
 • از هر تونر در زمان مناسب خودش استفاده کنید، مثلا تونر حاوی آنتی‌اکسیدان برای روتین صبح و تونر حاوی رتینول برای روتین شب مناسب است.
 1. سرم آنتی اکسیدان:

سرم‌ها حاوی مواد مؤثری‌اند که برای موضوعات مختلف از جمله لکه‌های پوستی تا چین‌ و چروک استفاده می‌شوند.

 1. کرم دور چشم:

کرم‌های چشمی در دستۀ محصولات درمانی قرار می‌گیرند. اگر تیرگی و پف زیر چشم دارید، استفاده از کرم چشم را فراموش نکنید.  پوست دور چشم‌ها بسیار نازک و حساس‌اند و به‌سرعت به مواد ملتهب‌کننده محیط واکنش نشان می‌دهد.

 1. مرطوب‌کننده:

بعد از رسیدگی و درمان پوست، حالا نوبت مرطوب‌کننده است. مرطوب‌کننده، علاوه‌ بر حفظ رطوبت پوست، به استحکام سدهای پوستی کمک می‌کند. برای روتین روزانه پوست، مرطوب‌کننده‌ای سبک را انتخاب کنید تا به‌سرعت جذب پوست شود و در زیر آرایش حالت دانه‌ دانه پیدا نکند.

انتخاب روتین مناسب پوست:

پوست شما منحصربه‌فرد است و طبیعی است که محصولات روتین پوست برای مراقبت از پوست چرب با روتین پوست مختلط متفاوت باشد. با این حساب، علاوه‌ بر روتین پوستی منظم، باید از محصولاتی استفاده کنید که مناسب پوست‌تان باشند و به آن آسیب نزنند.

خلاصه انواع روتین‌های پوستی:

روتین پوستی صبحگاهی:

پاک کننده: بر اساس نوع پوست صور‌تتان از پاک‌کننده مناسبی استفاده کنید تا آلودگی‌ها را از بین ببرد و پوست‌تان را برای روز آماده کند.

سرم : اگر پوستتان خشک است، می‌توانید از مقداری سرم برای مرطوب‌کردن و پرکردن صورت‌تان استفاده کنید.

کرم چشم: می‌توانید از کرم چشمی برای رفع حالت خواب‌آلودگی چشم استفاده کنید.

مرطوب کننده: در نهایت، از مرطوب‌کننده سبک و ضدآفتاب برای حفاظت از پوست‌تان استفاده کنید. برای روتین پوست چرب یا روتین پوست مختلط از محصولات ماتی استفاده کنید تا چربی اضافه پوست را کنترل کنند.

روتین پوست قبل از خواب :

 2بار پاکسازی: یک بار برای پاک کردن آرایش و آلودگی و بار دوم برای اینکه مطمئن شوید قبل از استفاده از مرطوب‌کننده صورت‌تان به‌خوبی تمیز شده باشد.

 درمان پوستی: بر اساس نوع پوست‌تان می‌توانید از انواع  سرم های مختلف استفاده کنید.

 مرطوب کننده: از مرطوب‌کننده‌ای غنی برای شب استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از یک لایه نازک‌تر کرم چشم و یا ماسک دور چشم برای رفع خشکی یا چین ‌‌و چروک اطراف چشم نیز استفاده کنید.

  بالم لب: قبل از خواب، از یک بالم مناسب لب‌تان استفاده کنید تا از پوسته‌پوسته‌شدن و خشک شدن لب هایتان جلوگیری کنید.

روتین پوست هفتگی:

 لایه برداری: لایه برداری منظم اساس تمیزی و درخشندگی پوست است، زیرا سلول‌های مرده‌ای را که موجب لکه ‌شدن و تیرگی پوست می‌شوند حذف می‌کند. انجام بیش از حد لایه‌برداری در هفته ممکن است چربی طبیعی پوست را از بین ببرد و به پوست آسیب برساند.

 ماسک: برای رفع مشکلات پوستی، هفته‌ای ۱ بار از ماسک استفاده کنید. ماسک‌های پوستی با هدف خاصی استفاده می‌شوند و هر ماسک خاصیت خودش را دارد، با این حال برای استفاده از ماسک باید اول اطمینان پیدا کرد که ماده‌ای که ماسک آغشته به آن است باعث حساسیت پوستی نشود.

مواد طبیعی برای مراقبت روزانه از پوست:

پاکسازی:

عسل و خاک رس و الوئه ورا و جو دوسر

استفاده از تونر:

بابونه و ویتامین ث و ژل الوئه ورا

مرطوب کردن:

روغن دغال اخته و روغن نارگیل و روغن گل رز

استفاده از روغن های طبیعی:

یاسمن و بابونه و اسطوخدوس

شما به سادگی و با رعایت یک سری اصول خاص در روند روزانه زندگی خود می توانید بسیاری از مشکلات پوستی خود را برطرف کرده و به بهترین حالت پوست خود دست پیدا کنید. در واقع با رعایت یک روتین پوستی اصولی و مناسب می توانید با کمترین هزینه از پوست خود مراقبت کنید.